Cvičení pro okamžitou úlevu od bolesti šíje

Proč 8 z 10 lidí bolí především šíje? A jak si od této bolesti okamžitě ulevit?

Když se zeptáš deseti lidí, která část zad je pro ně nejbolestivější, osm z nich Ti odpoví, že je to šíje. Proč ale právě ona?

Na první pohled by se mohlo zdát, že má na starosti „pouze“ držení hlavy. Ovšem je dobře si uvědomit toto: naše hlava je leckdy tak „těžká“, že se šíjovým svalům není co divit, že je to na ně příliš. Mnohem těžší než hmota těla na držení je pro svaly téměř neustálý stres, kterým z hlavy celé tělo požehnaně zásobujeme.

Pokud jsi někdy pozoroval ve stresové situaci zvířata, dobře víš, že se jim ježí na hřbetě srst. Není to důsledek ničeho jiného, než napětí šíjových svalů. U člověka to funguje naprosto stejně. Stresové situace přináší napětí a tuhnutí šíjových svalů. Pokud tělu nedáme čas na dostatečnou relaxaci (což příliš neděláme), vypěstujeme si postupně betonové zatuhlé boule, které bolí jak čert.

Dalším důsledkem časté a vysoké bolestivosti šíjové partie je následující. Jednotlivé partie páteře (tedy krční, hrudní, bederní a křížová) nekopou sami za sebe. Pracují jako jeden celek. Páteř se zády vine jako had se dvěma vyklenutími dopředu (lordóza) na krční a bederní páteři a dvěma dozadu (kyfóza) na hrudní a křížové oblasti.

Pokud je problém s vyklenutím (přílišným nebo nedostatečným) či zakřivením do stran v jakékoliv partii páteře, ostatní úseky se snaží pomoci a toto chybné uspořádání „vykrýt“. A tak je jen málokdy krční páteř tímto nedotčena. „Rovná se“ nebo lépe řečeno křiví se podle špatného držení těla někde pod ní, velmi často z oblasti beder.

No dobrá, to je všechno pěkné, že si to takto povíme. Ale Tebe především zajímá, co s tím? Níže na videu se můžeš podívat na sestavu jednoduchých cviků, které přináší okamžitou úlevu při bolesti šíje. A to ať už se jedná o bolest dlouhodobou, nebo způsobenou cestováním v autě, letadle nebo vlaku.

O jednu jedinou věc Tě požádám. Pokud máš problémy s krční páteří (ale platí to nejen pro ni), cvič prosím opatrně. Nejde nám o výkon a soutěživost, ale o opatrné protažení, které svaly jemně protáhne a posílí, nikoli ještě více natáhne. Zvláště opatrný buď, pokud trpíš na migrény.

Tyto cviky mi byly neodmyslitelnými pomocníky ve chvílích, kdy mi bolest zad vystřelovala až do hlavy. Trpělivě jsem je však každý den prováděl a již za několik dnů jsem pocítil změnu – výraznou úlevu od bolesti v šíji.

Cviky se provádí tak, jak vidíš na videu. S tím, že vždy se jde do krajní polohy pouze natolik, aby to nebolelo. Může to jemně táhnout, nikdy však prosím nejdi do bolesti.

A tady již je slibované video:

Doufám, že ses inspiroval a co nevidět již budeš moci pocítit v šíji namísto příšerných bolestí pohodu a kýženou úlevu.

Za 4 dny dostaneš na svůj email další dávku odpovědi na otázku, jak se jednou pro vždy zbavit bolesti zad. Pokud bys email náhodou nedostal, prosím prohledej svou složku Hromadné emaily (pokud používáš Email.cz, Seznam.cz nebo Volny.cz) anebo Promo emaily (pokud používáš Gmail.com), a také jukni do složky Spam, zda tam náhodou neuvázl.

Do té doby můžeš cviky praktikovat a velmi tak napomoci uzdravení Tvých zad. Těší se na Tebe u dalšího pokračování a přeje Ti zdravou (nejen) šíji Davído (ten, který své bolavé šíji daroval každý den pár minut cvičení a ona jej na oplátku přestala záhy bolet) :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie