2 důvody, proč nás bolí záda i po 3 návštěvách u lékaře

Častokrát si přejeme uzdravení, ale ono nepřichází. Máme pocit, že za to mohou okolnosti, že nemáme štěstí, anebo že život není fér. Odvrátíme se pak zády a vzdáme to. Pravdou ovšem je, že ve většině případů si za to z velké části můžeme sami. Zde jsou dva hlavní důvody, proč nás stále ještě bolí záda i poté, co jsme již několikrát navštívili lékaře:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

1) Uvěříme "verdiktu", který říká, že záda bolí skoro všechny (je to tedy normální) a že řešením jsou prášky na bolest. Úplné uzdravení prý pro nás není možné. A je tedy potřeba si na bolest zvyknout. Zvláště tomu věříme, pokud to řekne někdo, kdo pro nás představuje "autoritu" - a tedy lékař.

2) Nejsme dostatečně vytrvalí... Když už nám je doopravdy ouvej, začneme provádět cviky, které nás naučila sestra na rehabilitaci, ale ani po třech dnech záda nepřesávají bolet!! No jen si to představte: Již tři dny (anebo dokonce týden) cvičím 20 minut denně, přesně tak, jak mi oni řekli a záda se mi neuzdravila!! Žádný doktor si s tím neví rady - to je neslýchané!!. Ta šílená bolest měla okamžitě zmizet, od toho tu přece jsou!! Jenže ouha, nestalo se vůbec nic.

A jakmile se  nedostaví kýžená změna ihned, házíme flintu do žita. "Zkusil jsem všechno a ono to nefungovalo!!", říkáváme pak. Pravdou ovšem je, že jsme několik let nebo desetiletí vráželi do svých zad kudlu za kudlou a teď bychom chtěli, abychom je jen trošičku pofoukali a všechny rány by se jako zázrakem zahojily.

Jenže takhle to doopravdy fungovat nemůže. Bez toho, abychom ve svém životě změnili PŘÍČINU, proč nás záda bolí (a přestali si tak do vlastních zad vrážet další kudly), se nepohneme dále. Pokud neuvěříme, že se vlastními silami uzdravit dokážeme, snad je lepší i nic nezkoušet. Stejně to nikam nepovede.

Problémem je, že nedokážeme vytrvat. Cokoli, co okamžitě nezařídí obrat situace o 180° odsuzujeme jako neúspěch (od dětinského: "..Ani po týdnu cvičení se mi záda neuzdravila!! - kašlu na to." po trochu vyspělejší argumentaci: "..Cvičím již měsíc, ale záda mě stále bolí - ty cviky nefungují..").

Zkrátka tomu nedáme čas. Nelze za týden napravit to, co jsme zanedbávali desítky let. Je však na místě zde říci: naprosto tomu rozumím, dělal jsem to zrovna tak.

Avšak i situace, o které lékaři mluví jako o nevratné, se může zcela změnit, pokud budeš doopravdy chtít a věnuješ tomu dostatek trpělivosti, času a péče.

Pokud se Ti článek s videem líbil, budu rád za jejich sdíleně, nebo Tvůj komentář níže.

 1. Horehleďová napsal:

  Díky.

 2. Jaroslav napsal:

  Zatím to vypadá nadějně .

  • admin napsal:

   Zdravím, Jaroslave.. Předávám to, co jsem si sám vyzkoušel. Nadějné je to pro každého, kde je ochoten ve svém životě měnit zvyky a také cvičit :) Zázraky na počkání bez práce neexistují.. Držím palce s Vašimi zády a již za dva dny dostaneš další email. Tentokrát již s praktickými radami – cviky, které makají ve prospěch Tvých zad.. ;) Davído

 3. Dana napsal:

  Dík za připomenutí,hodně z toho už se snažím dělat.Ale aby z toho byl automat,to mi trvá strašně dlouho.Codím dvakrát týdně cvičit,v létě jezdím do práce na kole,pouštím si muziku a tancuju.Jenže se strašně bojím co v životě ještě přijde,tak jsem neustále ve stresu a tím pádem furt v napětí.To je asi můj největší problém.

  • admin napsal:

   Zdravím, Dano.. Právě super je, pokud se to člověku podaří zavést do života tak, že první na čem si ráno POCHUTNÁ je protažení/cvičení.. Je paráda, že cvičíte a hýbete se.. Samozřejmě ale stres je mocný škrtitel a vytváří napětí.. Máte ale obrovskou výhodu, že to vidíte. Můžete s tím tedy postupně ve svém životě něco udělat.. Relaxující dýchání, nebo jiné techniky.. Držím palce, abyste si dokázala uspořádat život tak, že zmizí to, co vytváří Vaše obavy z toho, co přijde.. Srdečně zdravím.. Davído

   • Zlatica napsal:

    dobry vecer aj ja som mala problem s chrbticou 3 mesiace som lezala v bolestiach a na liekoch a mozem povedat ze uzdravenie trva dlho a to cvicenie naozaj pomaha ale kazdy den a naucit sa pravidelne a tesit sa a mysliet pozitivne a hlavne dakovat kazdy den za zdravie mne to velmi pomaha

    • Davído napsal:

     Zdravím, Zlatica.. Děkuji pěkně i za Tvé sdílení zkušenosti, že pravidelné cvičení každý den dokáže pomoci i od opravdu velkých bolestí a uzdravít záda i z takovch stavů bolesti, že se na ně berou léky.. Přeji krásné dny a všem, aby už záda nebolela.. :) Davído

 4. Eva napsal:

  Přeji krásný den :-).Jsem moc ráda, že jsem se dostala na tyto stránky :-). Pokud bych tady měla povyprávět o sobě …byla by z toho kniha…tak jen stručně …od mimina vážné nemoci…pobyty v nemocnicích, lékaři, spousty léků. Od předdůchodového věku až doteď jsem přestala navštěvovat lékaře, pokud to nebyl úraz a doma žádné léky…ani na bolest…prioritu u mne má pobyt venku, pohyb – snažím se cvičit denně, láska ke všemu živému :-)….stále na sobě pracuji, protože nemám ještě dořešené stravování ..ale věřím, že i to vyřeším, máme v sobě neuvěřitelnou sílu, pokud si věříme :-) Těším se na vaše další příspěvky :-) Ještě bych dodala, že si lékařů vážím, jen jsem zjistila, že pokud to trošku jen jde, je lepší snažit se pomoci si sám :-)

  • Davído napsal:

   Zdravím, Evo.. Ano, je to tak. Lékaři dělají, co mohou a svedou. Vtip je v tom, že my sami zvládneme a můžme více než oni.. Zvláště prevencí.. :)
   Přirozený pohyb vyřeší mnoho z pohybových neduhá poměrně spolehlivě. Jen si na něj v životě udělat čas.. Přeji krásné dny, Davído

 5. Jozef napsal:

  Velmi rad uvitam prakticke cviky,ktore by mi ulahcili zivot po operacii L4,L5,S1 titanove nahrady

  Dakujem

 6. Božena napsal:

  Dobrý večer, děkují mnohokrát za E-maily, já jsem byla mimo domov. Děkují za Vaší ochotu mně pomoct. Já mám 70 let a jsem v domě s pečovatelskou službou. Každý den se snažím cvičit. Také tady cvičím kamarádky v klubovně ale na židlích. Jsem Vám vděčná za každé video co mně pošlete, jen se omlouvám já ten počítač moc neovládám a nemusím. Přejí pohodový večer. Božena

  • Davído napsal:

   Zdravím, Boženo.. děkuji pěkně za zprávu.. Rádo se děje.. To jste skvělá, že cvičíte a že do toho zapojujete i své kamarádky.. Jen tak dále..
   Všem vám přeji pevné zdravíčka a ať se vám daří.. :))
   Srdečně.. Davído ;)

 7. Judita Grencnerová napsal:

  Dobrý večer pán Davído. Ja Vás veľmi obdivujem,, že ste rozhodne liečili sám. Ja Vás veľmi obdivujem. Ja však som nemohla nechodiť k lekárovi. Ja žiadné lekárske učenie som neabsolvovala, ani som o to nemala záujem.Rada by som trochu vedieť , ale neviem. Ja som od mladosti chodila cvičiť kadečo, ale keďže som pracovala na turnus, tak nie vždy som mohla ísť. Ešte aj teraz chodím cvičiť, lebo doma by som sa neprinútila. Takže vidíte , že akí sme my snaživí. Preto Vás veľmi obdivujem. Neviete mi trochu z Vašej silnej vôle aspoň požičať? Budem sa tešiť , že znova nás navštívite dobrým cvičením. Ďakujeme vopred. Judita Grencnerová.

  • Davído napsal:

   Zdravím Judito.. Skvělé, že cviíčte.. Jen si nemyslete.. Líný jsem byl jak veš tenkrát cvičit.. :) Dalšícvičení přijde emailem.. Přeji krásný čas a držím palce se zdravíčkem.. Davído

 8. Galyna napsal:

  Dobry den pan Davido to co tady pisete je pro mne moc zajmave .Mam problemy ze zadama asi rok .dik Vam za takovy poradu na bolest zad.Krasny den preji .

 9. Marika napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jsou tyhle cviky vhodné při výhřezu bederní ploténky L5/S1 s lehkou artrosou, protruze 4mm,, levostranné neuroforamen je lehce zužené s možným útlakem míšního kořene L5 I.sin.
  začala jsem chodit na jogu, jakým cvikům v joze se vyhýbat prosím..? Děkuji.

 10. Dagmar napsal:

  Dobrý deň pán Davido, na môj problém hernia disku L4/L5 S1 sin. tiež nezaberajú lieky. Infúzie momentálne beriem, no zatiaľ žiadna úľava.
  Bola by som veľmi povďačná za video špeciálne cviky na moju dg.
  Cvičím denne, no nie som si istá, či sú to tie správne cviky, ktoré ma zbavia bolesti.
  Srdečná vďaka !
  Všetko dobré Vám želám s pozdravom
  Dagmar

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.