CVIČENÍ PRO OKAMŽITOU ÚLEVU OD BOLESTI ŠÍJE

(VIDEO NAJDEŠ NÍŽE)

Když se zeptáš deseti lidí, která část zad je pro ně nejbolestivější, osm z nich Ti odpoví, že je to šíje. Proč ale právě ona?

Na první pohled by se mohlo zdát, že má na starosti „pouze“ držení hlavy. Ovšem je dobře si uvědomit toto: naše hlava je leckdy tak „těžká“, že se šíjovým svalům není co divit, že je to na ně příliš. Mnohem těžší než hmota těla na držení je pro svaly téměř neustálý stres, kterým z hlavy celé tělo požehnaně zásobujeme.

Pokud jsi někdy pozoroval ve stresové situaci zvířata, dobře víš, že se jim ježí na hřbetě srst. Není to důsledek ničeho jiného, než napětí šíjových svalů. U člověka to funguje naprosto stejně. Stresové situace přináší napětí a tuhnutí šíjových svalů. Pokud tělu nedáme čas na dostatečnou relaxaci (což příliš neděláme), vypěstujeme si postupně betonové zatuhlé boule, které bolí jak čert.

Dalším důsledkem časté a vysoké bolestivosti šíjové partie je následující. Jednotlivé partie páteře (tedy krční, hrudní, bederní a křížová) nekopou sami za sebe. Pracují jako jeden celek. Páteř se zády vine jako had se dvěma vyklenutími dopředu (lordóza) na krční a bederní páteři a dvěma dozadu (kyfóza) na hrudní a křížové oblasti.

Pokud je problém s vyklenutím (přílišným nebo nedostatečným) či zakřivením do stran v jakékoliv partii páteře, ostatní úseky se snaží pomoci a toto chybné uspořádání „vykrýt“. A tak je jen málokdy krční páteř tímto nedotčena. „Rovná se“ nebo lépe řečeno křiví se podle špatného držení těla někde pod ní, velmi často z oblasti beder.

No dobrá, to je všechno pěkné, že si to takto povíme. Ale Tebe především zajímá, co s tím? Níže na videu se můžeš podívat na sestavu jednoduchých cviků, které přináší okamžitou úlevu při bolesti šíje. A to ať už se jedná o bolest dlouhodobou, nebo způsobenou cestováním v autě, letadle nebo vlaku.

O jednu jedinou věc Tě požádám. Pokud máš problémy s krční páteří (ale platí to nejen pro ni), cvič prosím opatrně. Nejde nám o výkon a soutěživost, ale o opatrné protažení, které svaly jemně protáhne a posílí, nikoli ještě více natáhne. Zvláště opatrný buď, pokud trpíš na migrény.

Tyto cviky byly mně (a nyní dalším několika tisícům lidem) pomocníky ve chvílích, kdy si bolest šíje nebrala servítky. Trpělivě jsem je každý den prováděl a již za několik dnů jsem pocítil změnu – výraznou úlevu od bolesti v šíji.

Cviky se provádí tak, jak vidíš na videu. S tím, že vždy se jde do krajní polohy pouze natolik, aby to nebolelo. Může to jemně táhnout, nikdy však prosím nejdi do výrazné bolesti.

A tady již je slibované video:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Doufám, že ses inspiroval a co nevidět již budeš moci pocítit v šíji namísto příšerných bolestí pohodu a kýženou úlevu. 

Pokud se Ti video líbilo, budu rád za jeho sdílení, nebo Tvůj komentář.

 1. Miroslava napsal:

  Moc děkuji.Pocvičila jsem si a jako paní Věra trávím u PC také nějaký ten čas, tak Vaše video o cvičení určitě využiji několikrát za den.
  Přeji pěkný den :-)

  • admin napsal:

   ZSUpr, Miroslavo.. Čím častěji dáte svým zádům pozornost, tím dříve se rozpustí nepříjemný pocit v nich a záda budete mít zase jako rybička.. :) Jen tak dál, fandím.. Davído

  • maria napsal:

   děkuji moc za to video určitě to skusim mam potiže denně z krčni pateři přeji štastne a vesele vanoce bez bolesti ještě jednou děkuji

 2. Eva Kozikowská napsal:

  DĚKUJI ZA VIDEO A BUDU CVIČIT PODLE NÁVODU ,PŘEJI VŠEM BRZSKÉ UZDRAVENÍ EVA

  • admin napsal:

   Zdravím, Evo.. Také díky, že se svým zádům věnujete.. A také Vám stejně jako všem ostatním přeji, abyste měla záda co nejdříve v pořádku..

 3. Jaromíra Polová napsal:

  Davide, díky nejen za sebe, ale i za ostatní, kteří se snaží něco se zády udělat.

  • Davído napsal:

   Zdravím, Jaromíro.. I já děkuji Vám a všem, kteří se rozhodli sami vykročit za svým zdravím. Všem držím palce a přeji, aby (nejen) záda nebolela..

 4. Hana Hadrovská napsal:

  Díky moc, je to super. Už jsem zapomněla, že tyto cviky znám taky. Díky za připomenutí.

 5. Gabriela Baluchová napsal:

  Dobrý večer pán Cháb, ja mám časte bolesti hlavy – migrénu tieto civky, ktoré zverejňujete na videu sú veľmi užitočné a začnem ich už aj cvičiť. A Váš hlas je k tomu ešte veľmi upokojúci. Len teraz mám väčsí problém s bolesťami chrbtice v krížovej oblasti /mám vysunuté platičky L4, L5. Ani po 6 mesiacoch bolesti neprastali. Ale pevne verím, že za pomoci vašich cvičení budem mať znovu opäť chuť do života. Zatiaľ nie je ani radosť. Všetkých, ktorí sa rozhodli sami niečo robiť pre svoje zdravie zdravím ,ale hlavne máte na tom zásluhu vy, pretože je málo ľudí, ktorí sa vedia podeliť o svoje skúsenosti, ako znovu nájsť radosť a dobú náladu pre život. Zdravím Gabriela

  • Davído napsal:

   Zdravím, Gabrielo.. Co se týče migrény, tak ta je opravdu velmi úzce spojena s krční páteří. Zvláště krouživé cviky od ní pomáhají. Nabádám však k opatrnosti – jen tam kam to jde. Nepřehánět to. Raději vícekrát a volněji.. Co se týče křížové oblasti, za Dva dny dostanete na email další cviky na bedra, které souvisí i s křížovou oblastí. Pokud máte vyhřezlé ploténky, platí totéž, co jsem psal: OPATRNĚ! Na kříž také velmi pomáhá masáž hýžďových svalů. Je často opomíjena, protože hýždě jsou přece jenom intimní partie, ale velmi to pomáhá. Můžete se jemně v oblasti kříže a hýždí masírovat sama, nebo poprosit někoho z rodiny, či známých, komu důvěřujete.. Držím moc palce.. Davído

   • Marie napsal:

    Také moc děkuji za Vaši ochotu ,uz jsem začala na sobě pracovat.

    • Davído napsal:

     Skvělé, pokud jste začala, udělala jste ten nejdůležitější krok.. Teď již je jen na Vás, abyste vydržela a pomalu zavedla pravidelné cvičení do svého života.. Držím palce.. Davído :)

 6. milan napsal:

  dakujem uz zaciiinam a dufam ze to pomoze

 7. Věra napsal:

  V jednoduchosti je krása :) Na základní škole (to už je hoooodně dávno, co jsem tam chodila)jsme těmito cviky začínali každou hodinu tělocviku. Od té doby jsem je nedělala a dnes jsem Vám vděčná a děkuji.

 8. Stanislava napsal:

  Děkuji, cvičení výborné, moře relax. Hlas, krásně uklidní. Věřím, že ta úporná bolest a slabost ustane.

 9. Pavel napsal:

  Ahoj Davído, tyto cviky jsou ok a docela pomáhají, jelikož v dnešní době dřepím v práci u PC 12 hodin, tak mám problémy i s krční páteří, bolesti mi jdou až do hlavy od toho sezení a pak doma ležení, jediné co mi záda a kolena dovolují je ježdění na kole, abych úplně nezdegeneroval :-), musim si dát záda do kupy, vylézají mi 3 plotýnky a k tomu krční páteř, tak to je k naštvání, a to mě čekají ještě výměny obou kolen, jinak zdravim a díky.

  • Davído napsal:

   Ahoj Pavle.. no jo, sezení a PC.. Přeji, aby sis postupně našel více a více času na pohyb a také aby se srovnaly ploténky. A kolena kéž jsou také v pořádku.. Nevím, jestli jsou operace nevyhnutelné.. Při každodenním cvičení se výsledky u 85% lidí poměrně rychle dostaví.. Tak držím moc palce.. Davído

 10. Drahomíra napsal:

  díky, cviky znám z jogy už léta a cvičím-ale moje chyba, že nepravidelně. S věkem krční páteř tuhne víc a víc, asi proto, že necvičím denně. Přidám teď ještě to protlačování hlavy proti rukám-to jsem dělala jen při akutním zhoršení, díky za inspiraci, přidám pravidelněji.

  • Davído napsal:

   Zdravím, Drahomíro.. Ano, pravidelnost dělá hodně.. Držím palce, ať se daří zařadit cvičení a protahování do denního režimu co nejčastěji.. :) Davído

 11. Miloslava napsal:

  Děkuji perfektní cviky. Dělám ve skladě takže ty záda dostávají zabrat. Tak snad to cvičení zabere.

 12. Mare Stuchlíková napsal:

  Moc děkuji za to, že jste:) Sama už tři roky cvičím pilates a moc mi pomáhá. Bolesti nemám, ale ráda se naučím i něco nového u jiných lidí. Také jsem Vaše video zaslala snaše k inspiraci a podpoře. Záda ji trápí už dlouhodobě a byla bych ráda, kdyby tomu bylo jinak. Ale rozhodnutí je vždy na každém z nás:)

  • Davído napsal:

   Zdravím, Marie.. skvěle, že cvičíte na pilates.. A ještě lépe, že bolesti nemáte.. Ano, můžete se inspirovat k dalším pohybovým aktivitám.. A snaše přeji, aby se to zlepšilo.. Ano, je to na každém z nás.. Přeji krásné a vlédné dny.. Davído :)

 13. Monika napsal:

  Děkuji. Cviky znám, ale neumím správně dýchat.

  • Davído napsal:

   Zdravím, Moniko.. Dobře, že cviky znáte.. Tak na videu se můžete zařídit podle dýchání, které tam říkám.. ;) Držím palce, aby se záda zlepšila.. Davído :)

 14. Jiřka napsal:

  Dobrý večer, tak a jde se na to cvičení, zkusit se musí všechno, budu doufat , že to zabere :)

  • Davído napsal:

   Zdravím, Jiřko.. tak tak.. zkusit dát tělu i duchu to nejlepší.. a oni si samy vyberou, co je pro ně v pořádku.. Ať se daří.. ;) Davído

 15. Jarka napsal:

  Dobrý den,
  nechala jsem si od Vás posílat videa se cviky na bolavá záda.
  Mám hrozné bolesti zad uprostřed páteře pod lopatkama,
  ale v noci.Nemůžu spát,každé otočení je utrpení.Za poslední dva měsíce se mi to výrazně zhoršilo.K tomu migrény už několik let.Cviky
  od Vás jsou klidné a dají se zvládnout.Věřím,že mi pomohou.
  Nechci léky na bolest.Děkuji Jarka.

 16. Jana napsal:

  Děkuji.Tyhle cviky znám a cvičím je skoro každý den.

 17. Renata napsal:

  Několik let jsem cvičila aerobic, pak jsem zkoušela fitko, ale skončila jsem s obrovskými bolestmi zad, když jsem skoro nemohla chodit. Takže další tyto aktivity jsem pustila k vodě a teď po operaci kolene už se dám jen na procházky a nanejvýš kolo. Každopádně Tvoje cviky jsou nenáročné a dají se cvičit v kteroukoliv denní dobu což je super a budu je určitě používat často. Děkuji za dobré rady :-)

  • Davído napsal:

   Rádo se děje, Renato.. Ano, cviky jsou to jednoduché.. Skvělé je, že sis našla formy pohybu, které Ti vyhovují a nepřepánáš se těmi, které by pro Tebe byly moc.. Držím palce a srdečně zdravím.. Davído

 18. Eva Janáková napsal:

  Paráda,to se mi moc líbí,stát před počítačem a cvičit.Je to z pohodlí domova a moje záda budou moc vděčná Vám i sobě.Moc děkuji Eva

 19. Anděla napsal:

  Dík, čekám na další.

 20. Judita Grencnerová napsal:

  Dobré doobedie Vám prajem Davído. Verím, že aj Ty si pocvičuješ. Veľmi som sa potešila, ked som zbadala od Teba najnovšie vídeo pre mňa. Teraz som len letmo prezrela cviky. Nevyzerajú na tvrdé, ale na príjemné pocity. Zlatý Davído, ľutujem, ale musím mísť kadečo vybavovať. Tak ma veľmi tešilo a poobede si poctivo , ale nie bolestivo slušne zacvičím. Nevieš, ako som nadšená. Tak musím muž ísť a tešíma nové stretnutia s Tebou na náuky cvičení. Prajem neprestajný pekný deň-JuditaGrencnerová.

 21. Judita Grencnerová napsal:

  D

 22. Judita Grencnerová napsal:

  Milý pán Davido. Sme veľmi radi, že Vás máme. Pomaličky začíname si uvedomovať, čo nám cvičenia dávajú. Ja ale nikdy neviem ako mám nájsť jednotlivé vídeá. Len hľadám a hľadám a neviem ich nájsť. A to je moja veľká škoda a smola. Ale budem sa musieť po tých vídeách lepšie pozerať a dávať pozor. Takže stále sa tešíme, že máme vzdelávací telocvik, ktorý je pre nás veľmi žiadúci a potrebný. Mám Vašu adresu, ale stále sa mi e-mail vráti, že je nesprávny a tak sa nedoručí. Neviem aký e-mail mám adresovať. Tak prajem Vám , aby ste nás čím viac naučili z telocviku. Príjemnú noc a pekný deň na zajtra. Judita Grencnerová.

 23. simona penzelová napsal:

  děkuji vám moc,jsem moc ráda za každou dobrou radu jak na ty moje záda. jsem na mateřské se dvěmi dětmi a záda dostavaji zabrat ;-) diky

 24. Martin napsal:

  Moc Vás zdravím a děkuji za zaslání e-booku. Již nastal čas přestat brát léky a fňukat…Nikdo to za nás neudělá. Děkuji moc a pozdravuji. Martin.

 25. Osvaldová Helena napsal:

  děkuji za zaslání e-boku, mám problémy s celou páteří, mám na to invalidku. chodím sice do práce, kde uklízím na hotelu . pak přijdu domu a nemůžu se dlouho hnout. Tak budu cvičit, podle vás.

 26. Eliška napsal:

  Děkuji.Také budu radši cvičit a snažit se žít zdravě,než brát prášky :)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.